پلک؛ آنتی بیوتیک طبیعی ناشناخته

تعدادی سرفه، کمی آبریزش بینی، درد در ناحیه پیشانی و در کل بروز تعدادی از علایم سرماخوردگی کافی است تا پروسه آنتی بیوتیک درمانی شروع شود و کپسول های آموکسی سیلین و آمپی سیلین و غیره با عوارض بدی که دارند مورد مصرف بیمار قرار گیرند.

پلک؛ آنتی بیوتیک طبیعی ناشناخته

حکیم نیوز: درست است که آنتی بیوتیک های شیمیایی با سرعت بیشتری باکتری ها را متوقف می کنند و یا می کشند اما عوارضی برای آن ها برشمرده اند که بیشتر آن ها متوجه دستگاه گوارش خصوصا معده می باشد.

استفراغ، اسهال، حالت تهوع و گرفتگی عضلات از عوارض شایع مصرف آنتی بیوتیک های شیمیایی است که مصرف بیش از حد آن نیز می تواند مشکلات بدتری را برای بیمار به وجود آورد.

تب، حساسیت پوستی نسبت به نور آفتاب، لکه دار شدن دندان ها، واکنش های آلرژیک، واکنش های خونی، مشکلات قلبی و تشنج نیز از عوارض کمتر شایع آنتی بیوتیک های شیمیایی است.

در این میان خبر خوب اینکه «گیاه پلک» با خواص آنتی بیوتیکی بی نظیری که دارد در زمره داروهای گیاهی عفونت زدا و در عین حال ناشناخته و یا حداقل کمتر شناخته شده قرار دارد که عموما بدون عوارض و یا دارای عوارض کمتری نسبت به داروهای شیمیایی هم ردیف خودش می باشد.

«پولکی» و «سنبله آرسبارانی» نام های دیگر این گیاه هستند که از برگ ها و سرشاخه های گلدار آن به عنوان پنی سیلین گیاهی و طبیعی در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

طول این گیاه علفی و بوته ای ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر و دارای گل های صورتی رنگ است. برگ های سبز و بیضی شکلی دارد که کرک های سفید رنگی سطح آنها را پوشانده است.

از خواص گیاه «پلک» می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ضد باکتری، ضد میکروب و ضد آسم است.

۲. در درمان سرماخوردگی و بهبود سینوزیت مورد استفاده قرار می گیرد.

زینب مقدم

کارشناس میکروبیولوژی

۳. درمان سردردهای سینوسی و ریوی

۴. حفاظت و مراقبت از پوست

۵. ضد روماتیسم و التهاب

۶. ضدعفونی کننده مجاری ادراری و برطرف کردن سوزش ادرار

۷. از بین برنده عفونت واژن در زنان

۸. درمان عفونت مجاری تنفسی

۹. درمان درد معده ناشی از عفونت

۱۰. التیام زخم های آلوده با استفاده از برگ و ساقه این گیاه.

۱۱. جوشانده ساقه و برگ این گیاه نیز برای درمان گلودرد موثر است.

لازم به ذکر است این گیاه به صورت های پودر، جوشانده و عرق مورد استفاده قرار می گیرد.

جوشانده این گیاه به همراه پنیرک و آویشن خواصی مشابه پنی سیلین و آموکسی سیلین را دارد.

عوارض جانبی پلک:

به طور کلی اگر هر چیزی به اندازه مصرف شود عوارض جانبی خاصی فرد را تهدید نمی کند. با این وجود مصرف آن برای زنان باردار منع شده است.

از این رو بهتر است جهت نتیجه گیری مطلوب تر با پزشک متخصص طب سنتی مشورت شود و میزان و نحوه مصرف گیاهان دارویی با تجویز ایشان صورت پذیرد.

زینب مقدم

کارشناس میکروبیولوژی