رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد:

پیش‌بینی ما برای آغاز واکسیناسیون همگانی کرونا از شهریورماه یا مهرماه سال جاریست

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در رابطه با زمان شروع واکسیناسیون همگانی کرونا در کشور گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که ان‌شاءالله از شهریور ماه یا مهر ماه واکسن‌های ایرانی را به میزان نیاز وارد بازار کنیم.

پیش‌بینی ما برای آغاز واکسیناسیون همگانی کرونا از شهریورماه یا مهرماه سال جاریست

به گزارش حکیم نیوز: دکتر مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در رابطه با اخبار پیرامون واکسن‌های ایرانی کرونا، اظهار داشت: در حال حاضر واکسن کرونا بنیاد برکت در حال طی کردن فاز دو و سه مطالعات بالینی است. واکسن انستیتو رازی با نام کووپارس و واکسن وزارت دفاع با نام فخرا نیز در مرحله اول کارآزمایی بالینی قرار دارند و احتمالاً تا آخر فروردین یا نیمه اول اردیبهشت هم یک یا دو واکسن دیگر بتوانند مجوز آغاز کارآزمایی را دریافت کنند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم که ان‌شاءالله از شهریور ماه یا مهر ماه واکسن‌های ایرانی را به میزان نیاز وارد بازار کنیم.

قانعی درباره واکسن کوو ایران برکت نیز بیان کرد: اگر مجوزها در اواسط فاز سوم مطالعات که به آن فاز تحلیل بِینابینی گفته می‌شود، دریافت شود، می‌توانند واکسیناسیون را از اوایل تیرماه آغاز کنند. در واقع ممکن است تولید انبوه واکسن بنیاد برکت از خرداد آغاز شود و ذخیره‌سازی هم صورت گیرد و پس از دریافت مجوز اقدام به توزیع آن کنند.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ادامه در رابطه با سرانجام واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و کشور کوبا، گفت‌: ۱۰۰ هزار واکسن‌ به کشور وارد شده است و فکر می‌کنم از دهه سوم فروردین ماه فاز سوم تست بالینی آنها آغاز شود. این ۱۰۰ هزار دوز قرار است به داوطلبین تزریق شود که البته هنوز فراخوانی برای جذب داوطلب صادر نشده است.

وی درخصوص دیگر طرح‌های مطالعاتی واکسن ایرانی کرونا، خاطرنشان کرد: از ابتدا ۱۱ پرونده وجود داشت که ۳ پرونده در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارند و پیش‌بینی می‌کنیم از تعداد کلی، ۸ پرونده بتوانند موفق عمل کنند. نسبت به سایر کشورها این تعداد تولید کننده بسیار خوب است.

قانعی در ادامه تاکید کرد: پیش‌بینی ما برای آغاز واکسیناسیون همگانی کرونا از حدوداً مهرماه سال جاری است.

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره تزریق واکسن کرونا به کودکان، تصریح کرد: در دنیا درخصوص واکسیناسیون کودکان هم مطالعاتی در حال انجام است اما ما فعلا در ایران مطالعه‌ای در این زمینه نداریم و فعلا از نتایجی که دنیا اعلام کند استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر تولید واکسن کرونا،‌ افزود: آنچه که ما در محل حمایت شرکت‌ها می‌بینیم این است که به محض آنکه اسم ایران می‌آید کاری می‌کنند که مانع دست‌یابی ما به مواد و محصولات مورد نیاز ‌شوند؛ بنابراین اگر فعلا واردات برخی اقلام صورت می‌گیرد با دور زدن تحریم‌ها اتفاق می‌افتد وگرنه آنها هرچه توانستند مانع ما شدند و حداقل برای تامین ماده اولیه یک واکسن دستور سریع دادند که کسی به ما ماده اولیه نفروشد؛ البته این فقط مخصوص ما نیست بلکه در حال ذخیره اقلام و واکسن برای خودشان هستند.

به گفته قانعی در حال حاظر ۷۰ درصد واکسن کرونا را تنها ۱۰ کشور بردند؛ بنابراین در مورد ایران بی‌عدالتی و سختگیری زیادی صورت می‌گیرد اما در عین حال ما برای ماده اولیه از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی حمایت می‌کنیم.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خاتمه درباره راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران نیز بیان کرد: فکر می‌کنم سوش خط واکسن اسپوتنیک یا وارد ایران شده است و یا تا آخر هفته به کشور می‌رسد و حدودا پیش‌بینی می‌کنیم این واکسن هم طی ۳ ماه آینده تولید تحت لیسانس خود را در ایران آغاز کند.