چاقی چه نقشی در ابتلا افراد به کرونا دارد؟

یک متخصص طب ایرانی اظهار داشت: چاقی جزء یکی از اصلی ترین زیر فاکتورهای کرونا ویروس بوده که هر چه میزان چاقی بیشتر باشد فرد زیرفاکتورهای جدی تری برای ابتلا به کرونا ویروس دارد.

چاقی چه نقشی در ابتلا افراد به کرونا دارد؟

حکیم نیوز: دکتر الهام پارسا، پزشک و متخصص طب ایرانی در رابطه با مضرات چاقی و نقش آن در ابتلا افراد به ویروس کرونا اظهار داشت: طبق پروتکل های وزارت بهداشت، گروه هایی که بیشترین آسیب را از ابتلا به کرونا دیده و بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند افرادی اند که چاقی بوده، سن بالای 65 سال دارند و یا دارای بیماری هایی مانند فشارخون بالا، دیابت کنترل نشده، بیماری قلبی و عروقی و..... هستند.

به گفته وی در پروتکل های وزارت بهداشت چاقی جزء یکی از اصلی ترین زیر فاکتورهای کرونا ویروس بوده که هر چه میزان چاقی بیشتر باشد فرد زیرفاکتورهای جدی تری برای ابتلا به کرونا ویروس دارد.

پارسا چاقی را یکی از عوامل اصلی برای ابتلا افراد به بسیاری از بیماری ها دانسته و بیان کرد: افراد چاق بسیار بیشتر از سایر افراد مستعد بیماری هایی مانند دیابت نوع دوم، بیماری کیسه صفرا، بیماری های قلبی، ناباروری، نقرس، ریفلاکس از معده به مری، سرطان، فشار خون بالا، کبد چرب، بیماری های ریوی و.... هستند.

این متخصص طب ایرانی در ادامه به بیان علائم فرد دارای وزن طبیعی از نظر طب ایرانی پرداخت و خاطرنشان کرد: نبود احساس سنگینی هنگام فعالیت بدنی، احساس نشاط دورنی به سبب انجام افعال طبیعی از مجاری طبیعی و وجود نشاط جنسی که نشان‌دهنده کمال سلامت است از جمله علائمی است که نشان دهند وزن ایدآل در افراد است و افرادی که در موارد ذکر با مشکلاتی روبه‌رو هستند باید حتماً از نظر طب ایرانی درمان شوند.

به گفته وی براساس مطالعاتی که بر روی 383 نفر از مبتلا به کرونا در چین صورت گرفته تنها یک درصد از افراد مبتلا به کرونا دارای توده بدنی نرمال بوده و حدود 42 درصد از افراد دارای توده بدنی بالاتر از نرمال یعنی اضافه وزن و چاقی بوده­اند.

پارسا یکی دیگر از عوارض چاقی را تضعیف سیستم ایمنی بدن دانست و بیان کرد: چاقی بر روی فاکتورهای ایمنی بدن تاثیر مخرب گذاشته و فرد را برای ابتلا به انواع بیماری­های ویروس به ویژه کرونا ویروس مستعدتر می­کند.

این متخصص طب ایرانی افزود: چاقی در طب سنتی یکی از عوامل مهم در ابتلا افراد به بیماری های عفونی بوده و باعث ضعف اندام­ها، وجود رطوب اضافی و ایجاد سوء مزاج و نقص سیستم ایمنی بدن می شود.

وی با بیان این که برای جلوگیری از ابتلا به چاقی نیازی به رژیم های سختگیرانه نیست توصیه کرد: بهتر است افراد در مصرف مواد غذایی زیاده روی نکرده و به میزان لازم غذا بخورند. همچنین هنگام غذا خوردن افراد به آرام غذا بخورند و به خوبی غذا را بجوند چرا که این امر کمک شایانی به جلوگیری از ابتلا به چاقی و کاهش وزن می کند.

پارسا در خاتمه از دیگر راهکارهای جلوگیری از ابتلا به چاقی را پرهیز از مصرف غذاهای چاق کننده و انجام فعالیت های بدنی دانست و بیان کرد: افراد در صورتی که به دلیل شرایط کرونایی نمی‌توانند در فضا بیرون از منزل به انجام فعالیت‌های بدنی بپردازند؛ می توانند با استفاده از حرکات ورزشی که در منزل می‌توان انجام داد به انجام حرکات ورزشی در منزل بپردازند منتها باید توجه داشتند باشند که این فعالیت ها باید تا حدی باشد که پوست بدنشان سرخ شده و ضربان قلبشان افزایش یابد.

 محمدحسین زارعی