چرا باید دو ماسک بزنیم؟

چرا باید دو ماسک بزنیم؟

به گزارش حکیم نیوز، دکتر آنتونی فاوسی یکی از مشاوران پزشکی دولت اظهار می‌کند که استفاده از دو ماسک اقدامی کاملا منطقی بوده و احتمالا محافظت بیشتری در برابر انتقال ویروس کرونا ایجاد می‌نماید. چهره‌های مشهور زیادی مانند وزیر حمل‌ونقل و همسرش، درهفته‌های اخیر با دو ماسک بر صورت در اماکن عمومی ظاهر شده‌اند. آیا پوشیدن دو ماسک ایده خوبی برای شما هست؟ چه زمانی و چگونه باید این کار را انجام دهید؟

چیزی که اکنون درباره این کار می‌دانیم آن است که در تئوری، پوشیدن دو ماسک به کنترل شیوع کرونا کمک می‌کند. چندین مرکز بهداشتی و مدیریت بیمارستان‌هایی در هوستون نیز این مساله را تائید کرده‌اند. فایرس زبانه،‌ مدیر پیشگیری و کنترل عفونت در یکی از این بیمارستان‌ها می ‌گوید: منطق استفاده از دو ماسک این است که شما لایه‌های فیلتر بیشتری را برای محافظت خود بر روی بینی و دهان خود قرار می‌دهید.

«فیلتراسیون بیشتر بازدهی بیشتری داشته و ذرات ویروسی کمتری امکان نفوذ به دهان و بینی را پیدا می‌کنند. با این حال باید هشدار دهیم که استفاده از دو ماسک نباید به افراد احساس امنیت کاذب دهد. اگر شخصی دو ماسک با کیفیت پایین را بر صورت خود پوشانده باشد، ممکن است ایمنی چندانی برایش ایجاد نشود.  علاوه بر این، اگر انتخاب ماسک و استفاده از آنها به درستی انجام نشود، این کار می‌تواند با اجازه نشت در اطراف لبه‌های ماسک، خطر ابتلای شخص را افزایش دهد».

تناسب ماسک مهم است
اسکات شیفرس، دکترای علوم پزشکی در دانشگاه بینگهامتون که از آغاز اپیدمی کووید۱۹ در حال کار بر روی آزمایش انواع ماسک‌ها است گفت که افزایش حفاظت ، ناشی از افزودن لایه های بیشتر فیلتراسیون نیست. اگر دو ماسکی که پوشیده شده تناسب نداشته باشند و سراسر منافذ ورودی به دهان و بینی را نپوشاند، احتمال اینکه هوای فیلتر نشده و حاوی ویروس از فواصل ماسک با صورت ، وارد شود وجود دارد.

شیفرش ادامه داد:‌استفاده از دو ماسک جراحی بهتر از یکی نیست. این توانایی فیلتر نیست که کارایی را محدود می کند بلکه متناسب بودن یا نبودن با صورت (میزان نشت هوا در درزهای صورت) است. مواد استفاده شده در ماسک‌های جراحی به تنهایی ایمنی خوبی ایجاد می‌کند (حدود ۹۵درصد) اما در عمل، حدود ۲۰ درصد هوا از فواصل موجود میان ماسک و صورت عبور کرده و بنابراین ایمنی این نوع ماسک حدود ۸۰ درصد است.

وی افزود: اگر بخواهید فقط دو ماسک جراحی را روی هم بپوشید، با افزایش مقاومت از طریق ماسک، هوای بیشتری در اطراف ماسک‌ها نشت می‌کند و حتی هوای کمتری نیز فیلتر می شود؛ بنابراین این کار ماسک‌گذاری دوتایی را مضر می کند. مهم است که اعتماد به نفس کاذب در اثر استفاده از دو ماسک به شما دست ندهد.

چگونه تناسب ماسک و صورت را به حداکثثر برسانیم؟
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)  در تاریخ ۱۰ فوریه گزارشی منتشر کرد که در آن دو روش مشخص شده که به عنوان راهی برای بهبود تناسب ماسک‌های پزشکی مورد مطالعه قرار گرفته اند. یکی از راه‌ها، حلقه کردن کش ماسک پزشکی در نزدیکی گوش است به گونه‌ای که ماسک هرچه بیشتر به صورت نزدیک‌تر شده و بچسبد. راه دوم، پوشیدن ماسک پارچه‌ای روی ماسک پزشکی است.

CDC در آزمایشی شبیه‌سازی کرد که زمانی که فرد سرفه می‌کند چه اتفاقی می‌افتد: اگر فرد بدون ماسک است، ماسک طبی ۳لایه پوشیده، ماسک پارچه‌ای زده، دو ماسک بر صورت دارد، ماسک بدون گره پشت گوش زده و یا ماسک طبی گروه‌خورده و جمع‌شده دارد. در مجموع ۱۰ ترکیب مختلف در استفاده از ماسک مورد آزمایش قرار گرفت. آنها دریافتند که ماسک طبی بدون گره 40.2 درصد از ذرات سرفه شبیه سازی شده را مسدود می کند در حالی که ماسک پارچه ای راه عبور 44.3 درصد از هوای ورودی را می‌گیرد.

با این حال، وقتی این دو با هم ترکیب شده و ماسک پارچه ای روی ماسک طبی قرار گرفت، ذرات مسدودشده به 92.5 درصد رسید. در آزمایش دوم، محققان دریافتند که گره زدن و بستن ماسک پزشکی میزان تماس را 62.9 درصد کاهش می دهد. در پایان تحقیقات، بهترین نتیجه برای ایمنی زمانی بدست آمد که هم فرد ناقل و هم فرد سالم از دو ماسک پزشکی گره‌خورده و پارچه‌ای(روی ماسک جراحی) با هم استفاده کردند.منبع: Healthline/ فوریه ۲۰۲۱