چرا تمایل به مواد مخدر در زمان افسردگی بیشتر است؟

در این مطلب می خوانیم که آیا استفاده از ماری جوانا در زمان افسردگی، کمکی به حل مساله می کنند؟

چرا تمایل به مواد مخدر در زمان افسردگی بیشتر است؟

به گزارش حکیم نیوز: در امریکا افراد مبتلا به افسردگی برای برطرف نمودن علائم این بیماری، به مصرف بیشتر ماری جوانا روی آورده اند. طبق مطالعات انجام شده استفاده از این ماده مخدر در ماه های منتهی به سال های 2015-2016 2-3 برابر شده است. افراد افسرده بیش از هرزمان دیگری از ماده مخدر ماری جوانا استفاده کرده اند که به نوبه خود در 10 سال گذشته بی سابقه بوده است. طبق گزارشات افزایش استفاده از این ماده مخدر به خاطر قانون گذاری های جدید و استفاده از آن در موارد پزشکی در امریکا شدت یافته است. 

طی دوره ای که این مطالعه صورت پذیرفته، استفاده و دسترسی به این ماده مخدر در امریکا افزایش قابل توجهی داشته است. مشکل اینجاست که طی مطالعات گذشته استفاده از ماری جوانا سبب بدتر شدن اختلالات رفتاری مانند نگرانی و افسردگی می شود. ماری جوانا آسیب های ناشی از افسردگی را در مغز از بین نمی برد بلکه تنها شما را دچار کرختی احساسات می کند و باعث می شود چند ساعت به مشکلاتتان فکر نکنید. اما پس از محو شدن تاثیرش شما شدیدتر از گذشته به حالت افسردگی بازخواهید گشت. 

داده های استفاده شده در این مقاله براساس گزارشات ثبت شده توسط مرکز تحقیقات ملی امریکا مورد بررسی قرار گرفته است، یعنی مرکزی که قوانین مربوط به استفاده از ماری جوانا را در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری را تنظیم می نماید. طبق تحقیقی که در سال های 2015-2016 انجام شده، افراد افسرده دو تا سه برابر به مصرف ماری جوانا روی آورده اند اما هنوز مشخص نیست که افراد افسرده بیشتر از ماری جوانا استفاده کرده اند یا ماری جوانا باعث شدت گرفتن افسردگی شده است. شاید هم هر دو. ماری جوانا باعث بروز علائم افسردگی می شود، از طرفی افراد افسرده نیز برای درمان خود بدنبال راه هایی برای کاهش بار این بیماری هستند. وقتی درمان های سنتی جوابگوی نیاز آنها نباشد، به مصرف مواد مخدر روی می آورند. 

THC، ماده شیمیایی داخل ماری جوانا که باعث مسمومیت می شود، باعث افزایش سطح دوپامین در مغز می گردد. دوپامین عصب انتقالی حس خوب در بدن است که مستقیما مرکز لذت را در مغز تحریک می کند. فرد پس از مصرف ماری جوانا در ابتدا حس بهتری دارد اما حس اصلی پس از مدتی بازخواهد گشت. اما داروها چنین نیستند و احساس جدیدی که قبلا نداشته بودید را در شما ایجاد نمی کنند. بعلاوه دوپامین باعث تحریک مواد شیمیایی مغز و شدت گرفتن افسردگی می شود.

پس از مدتی برای داشتن حس بهتر، باید مقدار بیشتری ماری جوانا استفاده گردد، در غیر اینصورت علائم افسردگی شدت می یابند.

درحال حاضر استفاده از ماری جوانا برای مصارف پزشکی در بسیاری از ایالات امریکا قانونی اعلام شده است. البته هنوز تحقیقات کافی در زمینه استفاده دارویی از ماری جوانا تایید نشده است اما بنظر می رسد که این ماده مخدر تبدیل به جایگزینی برای درمان اختلالات رفتاری شده است. 

پزشکان ماری جوانا را با انسولین مقایسه می کنند، یعنی درمانی که قبل از قرار گرفتن در دسترس عموم مردم، برای افراد مبتلا به دیابت مورد بررسی های فراوانی قرار گرفت. پزشکان معتقدند که شرکت های تولید کننده بخاطر سودمندی خود از درخواست بازار، سعی در ترویج استفاده از ماری جوانا بعنوان یک مورد درمانی دارند. پس بهتر است که افراد افسرده قبل از استفاده از هرگونه دارویی، حتما با پزشک معالج خود صحبت کنند. 

شاید عده ای باخود بیاندیشند که استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی بهتر از استفاده از داورهایی شیمیایی است. اما اینطور نیست، هرچیز طبیعی را نمی توان بدون تحقیق قبلی جزء موارد ارگانیک و طبیعی دسته بندی کرد. 

 

ترجمه گلنوش محب علی