نماینده مجلس شورای اسلامی:

چرا کشور تبدیل به آزمایشگاه داروهای ناشناخته غربی شده است؟

چرا کشور تبدیل به آزمایشگاه داروهای ناشناخته غربی شده است؟

به گزارش حکیم نیوز، طرح سوالی با موضوع کم توجهی به روش های طب اصیل ایرانی از وزیر بهداشت انجام گرفت، عسگری در این نامه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های خالصانه کادر درمان گفت: با گذشت شش ماه از اجرای کارآزمایی بالینی درمان کووید-۱۹ ازسوی سازمان بهداشت جهانی و اعلام نتایج آن طی روزهای گذشته، اعلام شد که ایران در بین ۳۰ کشور همکار در این مطالعه، بر سکوی نخست جلب مشارکت بیماران قرار گرفته است و درعین حال بر اساس این نتایج مهم، داروهای گران قیمت (رمدسیویر، لوپیناویر، اینترفرون و هیدروکسی کلروکین) که همگی دارای مشخصه «ضد ویروس» بوده‌اند، تأثیری بر درمان یا کاهش طول مدت بستری و مرگ و میر مبتلایان به کووید-۱۹ بستری در بیمارستان نداشته است.

نماینده کرج، فردیس و اشتهارد تاکید کرد: وزارت بهداشت، باید پاسخگو باشد که آیا مانند عرف رایج در تحقیقات دارویی، به بیماران تفهیم شده است که دارویی که برای آنها استفاده می‌شود، اثر آن به اثبات نرسیده و آنها صرفاً در یک مطالعه تست دارو شرکت می‌کنند؟ و آیا با اطلاع کامل و رضایت آنها دست به این آزمایش زده است؟ یا به سبک معمول بیمارستانهای ایرانی، صرفاً از آنها خواسته شده که «رضایتنامه پذیرش همه مخاطرات و قصور پزشکی» را امضاء نمایند؟!

وی افزود: آمار فوق را بگذارید در کنار آمار بالا و عجیب تلفات بیمارستانی بیماران کووید-۱۹ در ایران. باز هم آمار فوق را بگذارید در کنار این موضوع که در شرایط تحریمی فعلی، بسیاری از بیماران، با مشکلات زیادی برای تأمين داروهای ضروری خود مواجه هستند و در همین شرایط، داروهای کووید-۱۹ جهت تست بر روی مردم، به راحتی به ایران داده می‌شود! آیا این روند سؤال برانگیز نیست؟

عسگری ادامه داد: به راستی که چطور بیش از ۳۰۰۰ بیمار ایرانی در آزمایشی در این سطح شرکت داده شده اند، اما هیچ اطلاعاتی درباره ماهیت این برنامه، هویت طراحان و نتایج آن و سرنوشت اطلاعات به دست آمده از این طریق، به ملت و نمایندگان آن داده نمی‌شود؟

این نماینده مجلس اشاره کرد: آیا قرار است اطلاعات حیاتی حوزه سلامت ایرانیان از آن استحصال شود؟ آیا باتوجه به سوابق تاریک و مبهم سازمان بهداشت جهانی، مردم حق ندارند که به وجود رابطه ‌ای بین آزمایشهایی همچون “کارآزمایی” مذکور و جهش ویروس کرونا و افزایش آمار آن در کشور، مشکوک شوند؟

عسگری خاطرنشان کرد: سؤال اساسی دیگر این است که چگونه کشور به محل آزمایش داروهای ناشناخته غربی تبدیل شده اما توجهی به روشهای درمانی طب اصیل ایرانی نکرده و فرصتی برای ظرفیت سنجی این روشها داده نمی‌ شود؟