پس از گذشته دو هفته از پیگیری های مجلس برای توجه مسئولان به طب سنتی

کارگروه طب سنتی ستاد ملی مقابله با کرونا در هاله ای از ابهام

با گذشته حدود یک ماه از نامه رئیس جمهور مبنی بر تشکیل کارگروه طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا اما به گفته یک نماینده مجلس هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.

کارگروه طب سنتی ستاد ملی مقابله با کرونا در هاله ای از ابهام

حکیم نیوز: چهارم آبان ماه بود که خبری خوش برای طرفداران طب سنتی منتشر شد، خبر حکایت از این داشت که بعد از مدتها تلاش و مطالبه در نهایت حسن روحانی؛ رئیس جمهور در پاسخ به نامه‌ زهرا شیخی، نماینده مردم اصفهان در خصوص استفاده تشکیل کارگروه طب سنتی ایرانی، خطاب به وزیر بهداشت و درمان دستور بررسی و اقدام را صادر کرد. بسیاری از متخصصان و فعالان طب سنتی این اقدام را گامی مثبت در جهت کمک به کنترل بیماری و بهبود حال بیماران کرونایی که همه روزه بر تعداد آنها افزوده می شد، دانستند. اما سوال اینجاست با گذشت زمانی نزدیک به یک ماه از این اقدام رئیس جمهور، این کارگروه به کجا رسید؟!

زهرا شیخی در گفتگوی اختصاصی با حکیم نیوز، در پاسخ به این سوال که تاکنون چه اقدام عملی برای تشکیل این کارگروه صورت گرفته است گفت: طی روزهای گذشته از ایجاد این کارگروه خبری نشده، تاالان هم منتظر پاسخ بودم و چنانچه تا پایان هفته جاری از این موضوع خبری نشود، باید با وزیر مکاتبه کنم.

رئیس کمیته طب سنتی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی درباره صدور مجوز چهار داروی گیاهی افزود: در جلسه کمیته غذا و دارو مجلس جلسه ای مشترک با اعضای کمیسیون بهداشت، سازمان غذا و دارو، کمیته تخصصی طب سنتی و تعدادی اساتید دانشگاه های علوم پزشکی، خاص این موضوع برگزار شد؛ سازمان غذا و دارو گفت این چهار دارو مجوز موقت گرفته و باید بنا بر توزیع گسترده این داروها باشد اما تاکنون اتفاق نیفتاده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: خواست ما این است که در روند مجوز دادن ها و اعلام نتایج کارآزمایی های خاص داروهای گیاهی و درمان های طب سنتی کمیته تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا از پیش داوری ها دور شود و تصمیماتی اتخاذ کند که نگاه سلبی و ایجابی نداشته باشد، نگاه ها باید صرفا سلامت محور، علمی و به دور از افراط و تفریط باشد.

وی با بیان اینکه الان موضوع کرونا اولویت است گفت: وقتی بحران داریم این انتظار وجود دارد که شرایط را بحرانی ببینیم و موارد موثر در روند کنترل بحران مورد توجه قرار گیرد.

به هر ترتیب آنچه مهم به نظر می رسد مسئله سلامت مردم است و دغدغه اصلی سیاستگذاران سلامت می بایست بر روی مسئله مهم کاهش آمار ابتلا به این ویروس متمرکز باشد تا در آینده ای نه چندان دور با بهرمندی از این دستاوردهای ارزشمند در حوزه طب سنتی و طب رایج در کنار یکدیگر شاهد به ارمغان آوردن حال خوب برای مردم باشیم.

زینب حیدری