یک خبر خوب برای روزهای کرونایی

کسب مجوز تولید کیت آنتی ژن کرونا توسط شرکت فرین بهبود تشخیص

در میان تحریم ها، شرکت دانش بنیان فرین بهبود تشخیص؛ تولیدکننده کیت های تشخیص سریع، تهدید را تبدیل به فرصت کرد و با وجود سنگ اندازی سوداگران سلامت نسبت به تولید و توسعه کیت های تشخیصی آنتی ژن با مجوزهای رسمی از وزارت بهداشت و مراجع ذی صلاح، در کمتر از دو ماه اقدام کرد.

کسب مجوز تولید کیت آنتی ژن کرونا توسط شرکت فرین بهبود تشخیص

حکیم نیوز: اکنون یک سال از انتشار ویروس کرونا در کشور می گذرد در طی این مدت شیوه های گوناگون درمانی و تشخیصی بر روی مبتلایان به کووید 19 آزمایش شده است اما در نهایت تشخیص بیماری کرونا مبتنی بر دو روش آزمایشگاهی و تست سریع است، روش آزمایشگاهی بر اساس یافته های ملوکولی و PCR بوده که این تست در تشخیص همه بیماری های ویروسی به کار می‌رود.

روش PCR  با  ضریب تشخیص بالای 90 درصد و از طریق جداسازی سه ژن صورت می گیرد و هزینه بالایی برای مراجعه کننده دارد؛ به همین علت عمدتا در آزمایشگاه ها این تست به صورت کامل انجام نمی شود و درحال حاضر با استفاده از شیوه تک ژن و با نتایج بین 40 تا 60 درصد برای مراجعه کنندگان اتفاق می افتد.

تست آنتی ژن اغلب به عنوان تست رپید یا تست سریع کرونا نامیده می شوند. این تست قطعات پروتئینی اختصاصی ویروس کرونا را ردیابی می کند. تست سریع کرونا را می توان در کلینیک، مطب ها یا بیمارستان توسط کادر درمان انجام داد. زمان لازم برای اعلام نتایج معمولاً بسیار سریع است و در بعضی موارد، نتایج را می توان در عرض 15 دقیقه گزارش کرد. بر اساس این فناوری، با تکنولوژی خاص مهندس شیمی کیت های تشخیصی تولید می شود که با تست نمونه حلقی و خون به سرعت قابلیت تشخیص ابتلا فرد به کرونا را دارد.

در حال حاضر کشورهایی نظیر آمریکا و کره جنوبی از تست آنتی ژن برای تشخیص و مهار کرونا به دلیل ارزان بودن و قدرت تشخیص بالا استفاده می کنند.  پس از تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران علیرغم فرمان رئیس جمهور مبنی بر اختصاص بودجه برای واردات این کیت ها از کره جنوبی، سلامت مردم دستخوش خباثت آمریکا و طرف غربی شد و از ورود رپید تست به داخل ایران جلوگیری به عمل آمد، در میان این تحریم ها، شرکت دانش بنیان فرین بهبود تشخیص؛ تولیدکننده کیت های تشخیص سریع، تهدید را تبدیل به فرصت کرد و با وجود سنگ اندازی سوداگران سلامت و بعد از بررسی های به عمل آمده توسط اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو و انجام ارزیابی عملکرد توسط اداره کل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو ، کیت تشخیص سریع آنتی ژن کووید- 19  موفق به کسب مجوز تولید از این سازمان شده است.

 این شرکت با توان داخلی خود و بهره گیری از متخصصان حوزه درمان و همراهی بیمارستان بقیه الله  قابلیت تولید 400 هزار کیت تشخیصی کرونا را به صورت ماهیانه دارد.