کهیر؛ یک بیماری کلافه کننده

کهیر پاسخی به آزادسازی هیستامین توسط بدن است؛ هیستامین زمانی آزاد می‌شود که فرد به غذا، دارو یا سایر عوامل حساسیت‌زا واکنش نشان بدهد. معمولا کهیر، بدون درمان پس از چند ساعت از بین می‌رود، ولی گاهی اوقات ممکن است تا مدت‌ها باقی بماند و موجب ناراحتی فرد شود.

کهیر؛ یک بیماری کلافه کننده

حکیم نیوز: کهیر، واکنش آلرژیک حاد یا مزمن است كه معمولاً بر اثر واکنش بدن در برابر مواد هیستامینی یا ترکیباتی نزدیک به هیستامین پدید می آید. عارضه پوستی كهير، به صورت دانه های کوچک صورتی رنگ یا به شکل برجستگی های وسیعتر و گاهی به صورت تاول ظاهر می شود و با خارش شدید همراه است. كهير بيماريي گذرا و كوتاه مدت است.

هر ضایعه كهیر بعد از چند دقیقه تا چند ساعت بدون باقی گذاشتن اثر از بین می رود و سپس ضایعات جدید در محل های قبلی یا محل های جدید به وجود می آید. اندازه ضایعات كهیر از كوچكی یك عدس تا بزرگی یك بشقاب متغیر است. ممكن است ضایعات به هم پیوسته باشد و نواحی وسیعی از پوست را بپوشاند. معمولاً خارش شدید وجود دارد، ولی ممكن است سوزش یا به ندرت درد نیز وجود داشته باشد. كهیر به طور كلی بسیار شایع است و حدود 10_20  درصد افراد حداقل یك بار در طول عمر مبتلا به كهیر می شوند.

هنوز علت دقیق کهیر زدن مشخص نشده؛ اما برخی مواد و شرایط هستند که می توانند باعث ایجاد کهیر شوند؛ استرس یکی از اصلی ترین علل کهیر زدن محسوب می شود، به این نوع کهیر، کهیر عصبی گفته می شود. برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین، همچنین آجیل هایی مانند بادام زمینی، شکلات، میگو و صدف، مواد افزودنی خوراکی، تخم مرغ، توت فرنگی و شیر و لبنیات بیماری ها عامل ایجاد کهیر هستند.

طب سنتی ایرانی باتوجه به اینکه منشا کهیر را واکنش عصبی می داند برای رفع آن، روش های ذیل را شرح داده است :

مصرف سوپ جو به عنوان غذای روزانه برای فرد می‌تواند تا حدی به رفع کهیر کمک کند چرا که سوپ جو یک غذای دوایی محسوب می‌شود.  

همچنین ماساژ با روغن بنفشه یا روغن بادام شیرین به رفع علائم کهیر کمک می‌کند به خصوص اگر بعد از استحمام این کار صورت گیرد، این افراد از شستن بیش از حد با آب داغ باید پرهیز کنند.

شربت آبلیموی تازه برای رفع علائم کهیر مفید است؛ چرا که لیموی تازه به رفع خارش مزمن کمک می‌کند البته بهترین نوع لیمو درشت و رسیده آن است. شربت آبلیمو برای رفع علائم تب و گرمی کودکان نیز بسیار مفید است.

اجابت مزاج به موقع به رفع علائم کهیر کمک می‌کند. مصرف روزانه چندین بار آب گرم در طول روز ،خود به رفع یبوست کمک می‌کند هرچه قدر اجابت مزاج بهتر صورت پذیرد، کهیر و خارش زودتر رفع می‌شود.

باید سعی شود که بیماران را با غذا درمان کنیم، مصرف عدسی و سوپ جو برای این افراد مفید است. بهتر است که در هنگام پخت عدسی کمی سرکه طبیعی به آن اضافه شود.

همچنین چای بابونه که دارای خواص ضد التهابی و آرام بخش است. پیشنهاد می شود که برای درمان کهیر روزی سه تا پنج فنجان دمنوش یا چای بابونه بنوشید.