کوهنوردي، ورزشي مناسب براي همه سنين

کوهنوردی یکی از ارزانترین و سالم ترين ورزش‌هايي است که همه افراد با هر سن و شرايطي که دارند، مي توانند متناسب با وضعيت جسماني خود به صورت راهپیمایی، کوهروی، کوهپیمایی و صعود به قلل و یا صخره‌ نوردی به انجام اين ورزش پرطرفدار بپردازند.

کوهنوردي، ورزشي مناسب براي همه سنين

به گزارش حکیم نیوز:  اين ورزش علاوه بر ايجاد شادي و نشاط در افراد، باعث کاهش چربي بدن، کاهش ديابت، تقويت و پرورش اندام و..... در افراد مي شود.  

فوايد کوهنوردي

بهبود عملکرد بدن

مویرگهای بدن در شرایط عادی و در موقع استراحت به مقدار 15% ظرفیت خودشان باز و فعال هستند، ولی در حین کوهنوردی مویرگها 95% فعال می شوند، چون اکسیژن و غذای مورد نیاز بدن از طریق مویرگها به نقاط مختلف بدن می رسد؛ بنابراین با باز شدن و فعال تر شدن مویرگها ، مواد غذایی و اکسیژن با سرعت بیشتر و کیفیت سودمندتر به مغز و عضلات و احشای داخلی بدن می رسد.

جلوگيري از ابتلا به ديابت

در هنگام کوهنوردی، متابولیسم ( سوخت و ساز ) مواد شناور در خون مانند قند، کلسترول، پروتئین ها و اسید اوریک به بهترین وجه صورت می گیرد و در نتیجه سوخت و ساز کامل خون از ابتلا به بیماری قند نیز جلوگیری می کند.

کاهش وزن

در موقع فعالیت ورزشی و بخصوص در کوهنوردی، کالری مورد نیاز بدن به  سه برابر افزایش پیدا می کند. بدن برای تأمین کالری مورد نیاز خود به اجبار چربی های ذخیره شده را می سوزاند و به مصرف می رساند، از طرفی در موقع فعالیت ورزشی، انسان به شدت عرق می کند و مقداری از چربی های زیر پوست در اثر تعریق شسته و دفع می شوند.

پرورش عضلات

در موقع کوهنوردی مقدار خون موجود در عضلات بدن 20 برابر افزایش پیدا می کند و پر خون شدن عضلات باعث می شود که غذای بیشتری به آنها برسد و قوی تر شوند.