گیاهی ناشناخته اما پر کاربرد

نعناع فلفلی گیاهی معطر و از گونه‌های معروف نعناع است که از پیوند نعناع آبی و نعناع زینتی یا تند به‌وجود آمده است و دارای کاربردهای فراوان خوراکی و موضعی است و خواص ضد میکروبی دارد.

گیاهی ناشناخته اما پر کاربرد

به گزارش حکیم نیوز: نعناع فلفلی گیاهی معطر و از گونه‌های معروف نعناع است که از پیوند نعناع آبی و نعناع زینتی یا تند به‌وجود آمده است. نعناع فلفلی دارای کاربردهای فراوان خوراکی و موضعی است و خواص ضد میکروبی دارد. این گیاه به همراه اسطوخودوس شاید پرکاربردترین اسانس در جهان باشد. به معنای واقعی کلمه، باید گفت که فقط چند مشکل معدود بدنی، سلامتی، و ذهنی وجود دارد که نعناع فلفلی نمی‌تواند تاثیر مثبتی روی آنها داشته باشد. در ادامه به بیان برخی از فواید این گیاهی برخاصیت می پردازیم.

رفع مشکلات گوارش

نعناع فلفلی ترشح صفرا را بالا می‌برد به همین دلیل هضم را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند. مطالعات جدید حاکی از آن است که مصرف نعناع فلفلی می می تواند در درمان سندرم روده تحریک پذیر بسیار موثر عمل کند. همچنین مصرف این گیاه خوش بو و تند مشکلات گوارشی از جمله نفخ و ورم معده را نیز از بین می‌برد. گفتنی است که متخصصین طب سنتی به افرادی که از حالت تهوع رنج می برند توصیه می کنند که برای رفع حالت تهوع خود از نعناع فلفلی استفاده کنند. البته کسانی که به رفلاکس معده دچار هستند باید از مصرف این گیاه خودداری کنند.

بهبود مشکلات پوستی

نعناع فلفلی اثرات آرام‌بخش بر روی التهاب پوست دارد. به همین منظور افراد می‌توانند روغن نعناع فلفلی را به بوم لب و لوسیون بدن‌شان اضافه کنند تا یک حس خنک‌کنندگی مطلوب را تجربه کنند. همچنین گفتنی است که مخلوط روغن معطر نعناع فلفلی و اسطوخودوس نیز می‌تواند اگزما و پسوریازیس را بهبود بخشد، در صورتی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار بگیرد.

مسکن دردهای عظلانی

روغن معطر گیاه نعناع فلفلی یک مسکن طبیعی و شل‌کننده بسیار موثر عضلات است. این گیاه به ویژه در تسکین درد کمر، درد عضلات و دور کردن سردردهای تنشی مفید است. یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از روغن نعناع فلفلی به صورت موضعی سبب تسکین درد مرتبط با فیبرومیالژیا و سندرم درد میوفاسیال می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد که روغن نعناع فلفلی، اکالیپتوس، منتول، کپسایسین و دیگر فرآورده‌های گیاهی نیز می‌توانند برای تسکین درد مفید باشد.

 درمان سردرد و میگرن

نعناع فلفلی می تواند باعث بهبود گردش خون شود. این خاصیت نتایج بسیاری در پی دارد. از جمله آن‌ها رفع درد به ویژه سر درد و حتی میگرن است. برای این کار افراد می‌توانند روغن نعناع فلفلی را روی پیشانی و شقیقه ها بمالند.

پیشگیری از رشد سرطان

نعناع فلفلی با دارا بودن ترکیب مهمی به نام منتول از رشد سرطان به ویژه سرطان پروستات جلوگیری می‌کند. همچنین گفتنی است که نعناع فلفلی می‌تواند در شرایط مرگ سلولی و اشعه، بدن را از آسیب­های وارده به DNA محافظت کند.

باز کننده مجاری سینوسی

تنفس روغن نعناع فلفلی می‌تواند به سرعت به باز کردن سینوس‌های افراد بپردازد و خارش گلو را برطرف کند. همچنین خلط آوری یکی دیگر از خواص ارزشمند نعناع فلفلی است که باعث رفع سرماخوردگی، سینوزیت، سرفه، برونشیت و آسم می‌شود.

برنده تب

از آن‌جایی که روغن نعناع فلفلی دارای اثرات خنک‌کننده است، یک درمان طبیعی بسیار عالی برای پایین آوردن تب به ویژه در کودکان است. افراد به منظور کاهش تب کودکان خود می‌توانند روغن نعناع فلفلی را با روغن نارگیل ترکیب کرده و به گردن و پایین پای کودک بمالند و شاهد پایین آمدن تب کودک خود باشند.

دفع حشرات

بسیاری از حشرات همچون کنه، مورچه‌، عنکبوت، سوسک، پشه، موش، و حتی شپش از روغن نعناع فلفلی نفرت دارند. با انتشار عطر نعناع فلفلی این حشرات فرار کرده و دفع خواهند شد.