یک زمستان گرم با طب سنتی

زمستان، از نظر حکما و پزشکان طب سنتی، زمانی است که مردم به دلیل سردی هوا نیاز به پوشش بیشتر دارند در زمستان شب به‌تدریج کوتاه شده و روز طولانی و هوا بسیار سرد می‌شود تا به نقطه‌ای برسد که دوباره شب و روز با هم مساوی شود و هوا به اعتدال برسد. زمستان دارای مزاج سرد و تر است، بخصوص اگر بارش برف زیاد باشد. این فصل موافق افراد با مزاج گرم و خشک و جوانان است و برای افراد با مزاج سرد و تر و افراد مسن مناسب نیست. 

یک زمستان گرم با طب سنتی

حکیم نیوز: با توجه به تغییراتی که در فصول مختلف در طبیعت رخ می دهد، این تغییرات بر انسان نیز به عنوان جزئی از آن تأثیر می گذارد. توجه به این تغییرات و تدابیر خاص هر فصل در طب سنتی ایرانی جایگاه خاصی داشته است.
زمستان، از نظر حکما و پزشکان طب سنتی، زمانی است که مردم به دلیل سردی هوا نیاز به پوشش بیشتر دارند. در زمستان شب به‌تدریج کوتاه شده و روز طولانی و هوا بسیار سرد می‌شود تا به نقطه‌ای برسد که دوباره شب و روز با هم مساوی شود و هوا به اعتدال برسد. زمستان دارای مزاج سرد و تر است، بخصوص اگر بارش برف زیاد باشد. این فصل موافق افراد با مزاج گرم و خشک  و جوانان است و برای افراد با مزاج سرد و تر و پیران مناسب نیست. 
در هر سه نظام طب ایرانی، طب هندی و طب چینی این باور وجود دارد که به‌طور کلی در فصل زمستان، سموم و مواد زاید، بیشتر از دیگر فصول سال در بدن انباشته می‌شوند، به همین دلیل در این فصل بیماری های بلغمی مانند دردهای مفاصل از نوع بلغمی، بیماری های ریوی مثل ذات الریه و زکام بیشتر است و همچنین سکته های قلبی بیشتر دیده می شود.
از این رو پزشکان طب سنتی ایران به سبب سردی هوا و بسته شدن منافذ پوستی سر و بدن، تدابیر کاربردی را بیان کرده اند که از جمله آنها:
_استفاده بیشتر از نور آفتاب به خصوص در مناطق مرتفع
_استفاده از غذاهای معتدل و غلیظ، این مسأله با توجه به سردی هوا و شرایط افراد است، بنابراین این توصیه در مناطقی که سرد نیست و یا افراد در معرض سرما نیستند ، صدق نمی کند
_غذا و نوشیدنی ها، گرم مصرف شوند
_مصرف غذاهای حاوی سیر و پیاز و گردو مانند خورش فسنجان
_پرهیز از غذاهای سرد و تر مانند آش دوغ، آش ماست و انواع غذاهایی که در تابستان توصیه می شود
_استفاده از سبزیجات با طبیعت گرم و خشک مانند کرفس، کلم، سیر و پیاز
_اجتناب از فصد، حجامت ، قی و اسهال البته امکان دارد به دلایلی نیاز به پاکسازی وجود داشته باشد که در این صورت با نظر پزشک متخصص از مسهلات ضعیف و یا روش های دیگر استفاده می شود.
_ورزش به عنوان مهمترین بخش تدابیر سلامتی در زمستان اهمیت بیشتری دارد. با کمک ورزش می توان در این فصل از تجمع مواد زائد در بدن جلوگیری کرد. تعیین زمان و مکان مناسب ورزش با معیار گرمی صورت می گیرد؛ در صورت انجام ورزش در زمستان، افراد در بهار مشکلات کمتری خواهند داشت
_پوشش مناسب مانند لباس های پشمی بخصوص پوشش سر
_امروزه میوه های متنوع در تمامی فصول وجود دارند؛ بنابراین از خوردن میوه های سرد و تر( مانند هندوانه،خیار و نارنگی) پرهیز کرده و بیشتر از خشکبار و میوه های گرم و خشک شده استفاده شود
_عدم مواجهه با هوای سرد به خصوص بعد از استحمام
_خوابیدن در روز، خواب روز سبب بروز کسالت و سستی بدن می شود
طبیعتا با تدابیر طب سنتی به ویژه در شرایط خاص کرونایی امسال می توانیم به سلامت از این فصل سرد عبور کنیم.