تأثیر دعا در درمان 

تأثیر دعا در درمان 

حکیم نیوز: دعا را صدا زدن و مدد خواستن در حل مشکلات خود از خداوند گفته اند. این مفهوم یک رفتار شفابخش اولوهی است که با متوجه کردن ذهن و قلب به سوی ذات اقدس پروردگار انجام می‌شود. دعا درمانی در واقع یک شکل فعالانه از اعمال عبودیه است که فرد برای دیگران، یک وضعیت مطلوب سلامتی را طلب می‌کند. 

دعا کردن یکی از بهترین اعمالی است که هم خداوند کریم در قرآن و هم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم (علیهم السلام) بدان سفارش بسیار نموده‌اند.

واپسین چیزی که توجه بشرِ مستأصل را در راه مبارزه با بیماری‌ها خواهد یافت، دعا، نیایش، توسل و درخواست از خداست. این عمل عبادی در نظر انسان‌های مومن، از جایگاه والایی برخوردار است و توسل، نذر، صدقه، قربانی و غیره را نیز به عنوان یک عمل دعاگونه در برمی گیرد. 

شفا جستن از قرآن کریم، توسل بر نام‌های خداوند و دعا به درگاه او برای رهایی از آلودگی‌ها، حل بحران‌ها و مشکلات روحی، روانی و درمان دردهای جسمی توسط پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین (علیهم السلام) بارها تاکید شده است. چنان که می‌توان انسانیت و ارزش انسان را به دعا و ارتباط وی با خالقش دانست. 
رسـول گـرامـی اسـلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرماید: دعا سلاح مومن است.

حضرت امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: هر که را خوش آید و خواهان است که دعایش در حال سختی به اجابت رسد، باید در حال راحتی و آسایش بسیار دعا کند و نیز آن حضرت می فرماید: هر که از بلایی بترسد که به او رسد و پیش از رسیدن آن بلا درباره برطرف شدن آن دعا کند، خدای عزوجل هرگز آن بلا را به او ننمایاند.  همچنین می‌فرماید: بر تو باد به دعا کردن که داروی هر دردی است.
امام سجاد (علیه‌السلام) عشق به معبود را آرام بخش دل ها و شفابخش دردها می‌داند و می‌گوید: تـویـی مقصودم ... مناجات با تو فرح و آرامش خاطر من و دوای مرض و شفای قلب سوزانم...

در حدیثی از قول امام سجاد (علیه السلام) چنین نقل شده: دعای مومن یکی از سه اثر را دارد: یا برای او پس انداز و ذخیره آخرت است، یا در دنیا برآورده می شود، یا بلایی را از وی رفع می‌کند.

رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند: هر مسلمانی که دعا کند و دعا بخواند البته در غیر قطع رحم و گناه، حتما یکی ازسه نعمت به او داده خواهد شد؛ یا خواسته اش را بزودی برآورد یا ذخیره آخرتش قرار دهد یا پیشامد ناگواری را از او دور کند. یاران گفتند اگر چنین است فراوان دعا کنیم. در پاسخ فرمودند: فراوان دعا کنید.

در سال‏هاى اخير مراكز تحقيقاتى مهمى در جهان تأسيس شده كه دستور كار آن‌ها بررسى ارتباط بين دعا و سلامتى، یا مذهب و سلامتی است و تا كنون صدها مطالعه در اين زمينه انجام شده که نتايج همه‌ اين بررسى‏ها بر يك امر واحد اشاره مى‏كند و آن این است که ميزان‏ ابتلاء به بیماری ها و مرگ در افراد با ايمان كمتر از سايرين است و لذا اين افراد سلامتى جسمى، روانى و اجتماعى و همچنين، طول عمر و رضايت بيش‌ترى از زندگى دارند.

مصطفی آقامحمدلو