دوای دندان درد در آشپزخانه

دندان دردهای شدید و ناگهانی یکی از مشکلاتی است که همه افراد در طول زندگی خود، حداقل یک‌بار آن را تجربه کرده‌اند

دوای دندان درد در آشپزخانه

به گزارش حکیم نیوز، هنگام دندان درد، فرد نمی‌تواند غذا بخورد و صحبت کند و می‌خواهد هرطور که شده این درد را تسکین دهد. مراجعه به دندانپزشک و درمان قطعی راه‌حل نهایی‌است اما می‌توان با استفاده از طبیعت و مواد طبیعی و تا زمان مراجعه به دندانپزشک نیز موقتا درد را بدون مصرف مسکن آرام کرد.

میخک

دندان ها و لثه های خود را با میخک ماساژ دهید میخک نه‌تنها می‌تواند درد را آرام ‌کند بلکه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی هم دارد و می‌تواند از عفونت دندان جلوگیری کند.

سیر

روزانه 3 بار سیر بجوید. سیر سبب قطع شدن درد دندان می‌شود و باکتری‌ها را از بین می‌برد. می‌توانید سیر له شده را با مقداری نمک و کره بادام‌زمینی مخلوط کرده و آن را روی دندان‌ها فشار دهید. این پماد طبیعی را 30دقیقه روی دندان‌های خود قرار دهید.

وانیل

چند قطره عصاره وانیل را روی دندان هایی که درد میکند، بچکانید. اگرچه وانیل عفونت دندان را از بین نمی‌برد ولی می تواند دندان درد ناگهانی را کنترل کند.

یخ

مقداری یخ روی قسمت‌هایی از دندان که درد می کند، بگذارید. البته کاهش درد به وسیله یخ به منشأ بروز دندان درد بستگی دارد. یخ ممکن است با بی‌حس کردن قسمتی از دندان، درد و ورم آن را کاهش دهد.

اسانس نعناع

30 قطره از اسانس نعناع را با یک چهارم لیوان آب مخلوط کرده و از آن به‌عنوان دهانشویه استفاده کنید. 3 بار در روز و هردفعه حداقل 30  ثانیه دهان را با آن بشویید. نعناع خاصیت ضد‌تورم و ضدعفونی‌کننده دارد و برای تسکین درد بسیار مناسب است.

لیمو ترش

روش طبیعی دیگر برای خلاصی از دندان درد، استفاده از لیموترش است. لیموترش حاوی ویتامین «ث» است و می‌تواند عفونت را کنترل کند. مقداری آب لیموترش را روی دندان بریزید تا درد آن کاهش پیدا کند.

پیاز

مقداری پیاز خرد شده را روی دندان خود بگذارید و منتظر شوید تا درد آن تسکین پیدا کند، سپس قطعه دیگری از پیاز خرد شده را روی دندان خود بگذارید و قطعه قبلی را دور بیندازید. پیاز یک آنتی‌بیوتیک طبیعی محسوب می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل گیاهی است که مانند آسپرین عمل می‌کند و یک مسکن فعال محسوب می‌شود. اگر پودر زنجفیل را با آب مخلوط کنید برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر است. پنبه‌ای را به این خمیر آغشته کنید، آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک و نه لثه بگذارید. عملکرد آن به این نحو است که زنجفیل، پوست آن قسمت را تحریک کرده و خون را به سمت پوست می‌کشاند و التهاب را کم می‌کند.

کنجد

بیشتر از 1600سال است که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی است که درد را بهبود می‌بخشد. خواص کنجد شبیه آسپرین است و مانند مسکن عمل می‌کند. این دانه‌ها برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر هستند. تهیه مرهم آن بسیار ساده است و نیاز به مواد زیادی ندارد. ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و سپس دانه‌های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد 2 برابر آب لازم هست. برای اینکه ترکیب تأثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شد تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روی قسمت دردناک بگذارید.

پماد خاک رس

استفاده از پماد خاک رس نیز برای درمان دندان درد مفید است. برای تهیه این مرهم، ظرفی انتخاب کنید که فلزی یا پلاستیکی نباشد. خاک رس را همراه با آب در آن بریزید. با یک قاشق چوبی آن را به هم بزنید تا به شکل خمیر دربیاید،پماد آماده است و می‌توانید آن را روی گونه، جایی که احساس درد دارید به‌مدت حدود یک ساعت بگذارید. زمانی که خاک رس خشک شد، نگهداری طولانی‌مدت آن بی‌فایده است. در طول روز، گذاشتن پماد روی موضع را با فاصله انجام دهید. اگر در قسمت‌های مختلف احساس درد دارید، ‌نباید مرهم را در یک زمان روی همه قسمت ها بگذارید. این پماد، درد را به طور موقت تسکین دهد؛ اما ممکن است درد دوباره عود کند، به همین دلیل باید چندبار این کار را تکرار کنید.

استفاده از نخ دندان

از مصرف مواد غذایی که سبب تحریک دندان درد می‌شود پرهیز کنید. گیر کردن غذا بین دندان‌ها باعث بروز درد در دندان خراب می‌شود. لذا بعد از خوردن غذا، حتما از نخ دندان استفاده کنید و بعد از آن، با آب نمک دهان را شست‌وشو دهید.