تأثیر امید در تقویت سیستم دفاعی بدن

فاضل: طب نوین و سنتی مکمل یکدیگر هستند، پایه طب از گذشته طب سنتی بوده است اما طب نوین نیز به دلیل شیوه های تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می گیرد و این مقوله در درمان بیماری های همه گیر مثل کرونا می تواند برای علم پزشکی در کنار هم راهگشا باشد.

تأثیر امید در تقویت سیستم دفاعی بدن

به گزارش حکیم نیوز؛ افزایش سیستم دفاعی بدن یکی از موضوعاتی است که مورد توجه طب سنتی قرار دارد سید محمد یاسر فاضل، پژوهشگر حوزه طب سنتی  اسلامی در گفتگو با حکیم نیوز در اینباره گفت: حفظ حالت آرامش و سلامت یکی از اصولی ترین مواردی است که در طب سنتی به آن توجه می شود؛ بر همین اساس در شرایطی که بدن نیازمند افزایش ایمنی است فرد و نظام درمان، باید نسبت به رسیدن به این مهم بکوشد.

وی با اشاره به تنوع راهکارهای طب سنتی در خصوص افزایش سیستم ایمنی عنوان کرد: دستیابی به ایمنی بیشتر برای بدن روش های گوناگونی دارد، این روش ها از پاکسازی خونی تا سلولی و عروقی و غیره را شامل می شود که هریک بر اساس سن و جنس و مزاج شخص بررسی می شود و شیوه پاکسازی اتفاق می افتد.

فاضل خاطرنشان کرد: راه های دیگر مثل انجام بادکش، منع مصرف برخی از غذاهای سرد؛ مصرف بیشتر غذاهایی با طبع گرم و انجام ورزش و در صورت نیاز داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند نظیر ژل رویال و غیره نیز از توضیه های طب سنتی-اسلامی در این زمینه است.

وی در خصوص توصیه های طب سنتی در زمانی که فرد درگیر بیماری هایی نظیر کرونا است افزود: حین بیماری کرونا اولین و مهمترین توصیه که در آمیزه های دینی نیز به آن سفارش شده دادن صدقه و رعایت موارد بهداشتی برای پرهیز از همه گیری است؛ سپس پرداختن به شیوه های افزایش ایمنی که بیان شد نیز می تواند مؤثر باشد، همچنین دمنوش ها و راهکارهایی که اساتید طب سنتی به صورت علمی تجویز می کنند نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

این پژوهشگر با بیان نقش اثرگذار امید در افزایش قدرت دفاعی بدن تأکید کرد: قابل توجه است که مقوله امید منجر به تقویت سیستم ایمنی و ایجاد گرمی در بدن شده و این گرمی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن انسان می شود. راهکارهای متنوع بسیاری در این حوزه وجود دارد که بسته به درگیری بدن با بیماری و شدت آن توسط متخصصین این طب توصیه می گردد.

وی در پایان تصریح کرد: طب نوین و سنتی مکمل یکدیگر هستند، پایه طب از گذشته طب سنتی بوده است اما طب نوین نیز به دلیل شیوه های تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می گیرد و این مقوله در درمان بیماری های همه گیر مثل کرونا می تواند برای علم پزشکی در کنار هم راهگشا باشد.