ماجرای یک تذکر جدی

با شروع به کار فراکسیون طب سنتی در مجلس یازدهم، بررسی دستاوردهای این طب در حوزه مقابله با اپیدمی کرونا، بی توجهی وزارت بهداشت به این مهم را به نمایندگان خانه ملت یادآوری کرد

ماجرای یک تذکر جدی

به گزارش حکیم نیوز؛ روزهای نخست پاندمی جهانی یک بیماری مهلک و ناشناخته، روزهای سراسر ترس و اضطراب برای اهالی دنیا بود، سازمان بهداشت جهانی در کش و قوس استفاده از داروهایی که برای درمان بیماری های مشابه به کار می رفت و توصیه های عمومی نظیر استفاده از ماسک و دستکش و قرنطینه راه دیگری برای مقابله با کرونا به نظرش نمی آمد. در این بین چینی ها که تجربه با موج اول بیماری در ووهان را داشتنند با بهره گیری از طب چینی کهن و استفاده از روش های تشخیصی طب جدید تا حدود نسبتا زیادی کرونا را کنترل کردند.

 

یک طب با ظرفیت

درست در اوج شیوع کرونا در ایران، محققان، پژوهشگران و متخصصین طب سنتی باتوجه علائم و نشانه های بیماری و با تکیه بر توان و تجربه این طب نسبت به اتخاذ تدابیری برای افزایش ایمنی در برابر تهاجم ویروس اقدام کردند، طرح مسائل بسیار بسیط و در عین حال کاربردی مثل پرهیز از فشار عصبی، تنظیم خواب، فعالیت فیزیکی و دفع مواد زاید و... توصیه های پیشگیرانه بود. البته تجویز دم نوش ها و جوشانده های گیاهی نیز در این میان مورد اقبال و توجه بسیاری از علاقه مندان قرار گرفت، در این میان درمانگران و متخصصین این نوع طب در لایه هایی که از آن می توان با عنوان بدون حاشیه نام برد، نسبت به تولید داروهای حین درمان و پیشگیری اقدام کردند. اما تلاش های آنها برای قرار دادن این محصولات سلامت محور در سبد تجویز پزشکان و داروخانه ها نتیجه مناسبی نداشت و این طب با ظرفیت، درگیر نوعی برخورد سلیقه ای سود محور شد.

 

برخوردهای ناحرفه ای

با افزایش میزان قربانیان کرونا در ایران آن هم در شرایط غیرعادی اعمال تحریم های دارویی، روش هایی که طب سنتی برای مقابله با کرونا به شکلی تقریبا اثبات شده ارائه می کرد می توانست بخشی از تلفات ناشی از بیماری را کاهش دهد، البته عوامل اولیه و ثانویه دیگری هم در شدت یافتن اپیدمی نقش داشت، هرچند مقامات وزارت بهداشت درباره استفاده از شیوه های پیشگیرانه و درمان طب سنتی در اظهارنظرهای خود استقبال کردند اما در عمل اتفاق درخور توجهی در این حوزه به وقوع نپیوست و حتی برخوردهای غیرحرفه ای و یا سلیقه محور با این طب شد.

 

تذکر برای خدمت

با شروع به کار فراکسیون طب سنتی در مجلس یازدهم، بررسی دستاوردهای این طب در حوزه مقابله با اپیدمی کرونا، بی توجهی وزارت بهداشت به این مهم را به نمایندگان خانه ملت یادآوری کرد، به همین دلیل رئیس فراکسیون طب سنتی در تذکری کتبی که به امضاء نمایندگان خانه ملت رسید از وزیر بهداشت خواستار تحقیق و پژوهش درباره تأثیر طب سنتی و اسلامی در پیشگیری و درمان بیماری کرونا شد. در متن این تذکرنامه آمده است:

«وزارت بهداشت طبق سیاست‌های کلی سلامت، تولیت سلامت کشور را برعهده دارد و موظف شده است طب سنتی را در کشور ترویج و نهادینه کند. با وجود ادعاهای فراوان درباره تأثیر داروهای طب سنتی و اسلامی در پیشگیری، کاهش درد و درمان کرونا، متأسفانه وزارت بهداشت صرفاً این داروها را انکار می‌کند. در صورتی که وزارت بهداشت موظف است درباره این داروها تحقیق و پژوهش کند، نه اینکه چون این داروها در فهرست دارویی کشور نیست صرفاً آنها را انکار کند .لذا دستور تحقیق و پژوهش بر روی داروهای سنتی و اسلامی و اعطای مجوز به داروسازان مورد درخواست و انتظار است.»

این تذکر، شاید نویدبخشِ اخبار خوبی در حوزه سلامت و تندرستی مردم باشد و چنانچه تحقیقات و بررسی های اخیر نشان می دهد ظرفیت گسترده طب سنتی بتواند از میزان تلفات و مبتلایان به کرونا بکاهد.