اختلال خواب پر سر و صدا

اکثر اوقات ما افرادی را در کنار خود مشاهده می کنیم که در زمان خواب با دهانی باز نفس می کشند. در کنار افراد بزرگسال، بسیاری از کودکان نیز هستند که در هنگام خوابیدن با دهان باز عمل دم و بازدم را انجام می دهند. در حقیقت این امر می تواند نشان دهنده مشکلات جسمی مختلفی باشد و در عین حال مشکلات دیگری هم ایجاد کند.

اختلال خواب پر سر و صدا

به گزارش حکیم نیوز: اکثر اوقات ما افرادی را در کنار خود مشاهده می کنیم که در زمان خواب با دهانی باز نفس می کشند. در کنار افراد بزرگسال، بسیاری از کودکان نیز هستند که در هنگام خوابیدن با دهان باز عمل دم و بازدم را انجام می دهند. متاسفانه در این اوقات برخی از والدین خوابیدن کودک­شان با دهان باز را اتفاق بامزه و شیرینی می دانند در حالی که نفس کشیدن از دهان در کودکان آنقدری که در نگاه اول ممکن است بی ضرر به نظر برسد نیست. در حقیقت این امر می تواند نشان دهنده مشکلات جسمی مختلفی باشد و در عین حال مشکلات دیگری هم ایجاد کند. در ادامه به بیان برخی از مضرات تنفس با دهان با در هنگام خوابِ کودکان می پردازیم.

وجود اختلال وقفه تنفسی در خواب

به گفته پزشکان، تنفس از دهان می تواند آغازگر اختلال وقفه تنفسی در خواب باشد یا اگر فرد از قبل به این اختلال مبتلا هست، باعث تشدید آن شود. به طور کلی باید گفت که این امر یکی از جدی ترین عوارض جانبی عادت تنفس از دهان محسوب می شود.

اختلال وقفه تنفسی در خواب نوعی اختلال خواب است و زمانی رخ می دهد که تنفس فرد یکباره قطع می شود و سپس دوباره ادامه پیدا می کند. علائم اختلال وقفه تنفسی در خواب عبارتند از قطع ناگهانی تنفس در خواب، خروپف با صدای بلند، خشکی دهان بعد از بیدار شدن از خواب، بی خوابی و احساس خستگی در طول روز. اختلال وقفه تنفسی در خواب به خودی خود خطرناک است و می تواند باعث مشکلات دیگری هم مثل مشکلات قلبی، کبدی و متابولیک شود. این اختلال زمانی رخ می دهد که ماهیچه های حلق شل می شوند و اجازه نمی دهند هوا از مسیر درست عبور کند.

خشکی دهان و پوسیدگی دندان ها

وقتی از دهان نفس می کشیم جریان هوا باعث خشکی لب ها و کل دهان از جمله لثه ها می شود. این مسأله باعث بروز تغییراتی در باکتری هایی می شود که به طور طبیعی در دهان ما زندگی می کنند، امری که می تواند موجب پوسیدگی دندان ها و بروز مشکلاتی در لثه ها شود.

به هم ریختگی دندان ها و بروز دیگر مشکلات دندانی و فکی

عادت تنفس از دهان به جای بینی مشکلات زیادی برای دندان ها و فک ایجاد می کند. شکستگی و به هم ریختگی دندان ها، جفت نشدن دندان ها رو هم و مشخص شدن لثه هنگام خنده، تنها گوشه ای از این مشکلات هستند. تنفس از دهان باعث می شود صورت شکل نامناسبی پیدا کند به طوری که چانه کوچک تر و بینی بزرگ تر به نظر برسد.

کشیدگی و باریکی صورت

طبق تحقیقات، تنفس از دهان و نحوه ی قرارگیری زبان در این حالت باعث کشیده شدن قسمت تحتانی صورت می شود. این مسأله در کودکان بعد از ۵ سالگی آشکار می شود. تنفس از دهان می­تواند باعث محدب شدن صورت هم شود، حالتی که در آن چانه کوچک و پیشانی برآمده است.